Podczas uroczystej gali Związek wręczył nagrody osobistościom życia publicznego i liderom życia gospodarczego, a także podziękował za wsparcie i współpracę swoim członkom i sympatykom.
24 czerwca, opóźniona pandemią, odbyła się gala jubileuszowa z okazji 10-lecia działalności Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Uczestniczyło w niej około 250 przedstawicieli życia gospodarczego, politycznego i świata mediów.
W ciągu 10 lat działalności Związek stał się jedną z wiodących organizacji biznesowych w Polsce.
Od 2018 roku ZPP jest członkiem Rady Dialogu Społecznego jako, jedna z pięciu organizacji reprezentujących przedsiębiorców. Organizacja zrzesza szeroki przekrój firm – zarówno międzynarodowe koncerny, polskie przedsiębiorstwa, jak i związki branżowe reprezentujące poszczególne sektory gospodarki oraz lokalne organizacje przedsiębiorców skupiające głównie małe i średnie firmy. ZPP publikuje opinie, stanowiska, autorskie raporty i prognozy gospodarcze. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
Partnerami głównymi rocznicowej gali byli: Google Polska, KASTOM Medical Partner, KGHM Polska Miedź, PKN Orlen S.A. i PKO Bank Polski. Tytuły Partnerów Wspierających otrzymali: Stowarzyszenie Browary Polskie, Stowarzyszenie Krajowi Producenci Leków, Pharmanet – Związek Producentów Aptecznych, Horeca – Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu oraz Totalizator Sportowy.
Podczas uroczystości Związek uhonorował specjalnymi nagrodami wybrane osobistości życia publicznego. Nagrody otrzymali:
Manager sektora publicznego – Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Za tarcze finansowe skutecznie realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju w najtrudniejszych momentach 2020 i 2021 roku, które ochroniły przed likwidacją polskie przedsiębiorstwa oraz miejsca pracy, tym samym ratując polską gospodarkę przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Sprawne zarządzanie programem pomocowym okazało się niezwykle cenne w tej bezprecedensowej sytuacji, która wymagała natychmiastowych działań ze strony sektora publicznego.
Dziennikarz przyjazny przedsiębiorczości – nagroda w wysokości 25 tys. złotych – Mira Suchodolska
Mira Suchodolska opublikowała dziesiątki przeprowadzonych wywiadów i tekstów dotyczących szerokiego spektrum tematów ekonomicznych, kluczowych z punktu widzenia rozwoju Polski. Profesjonalny warsztat dziennikarski, na który składa się między innymi autentyczne zainteresowanie sprawami przedsiębiorców oraz wyzwaniami przed nimi stawianymi sprawiają, że publikacje Miry Suchodolskiej trafiają do szerokiego grona czytelników – nie tylko do przedstawicieli otoczenia biznesowego.
Ekonomista – nagroda w wysokości 25 tys. złotych – Dr Maciej Bukowski
Ekonomista, który nie obawia się stawiania odważnych hipotez i przełamywania mitów występujących w debacie ekonomicznej. Jego pogłębione analizy gospodarcze dostarczają wartościowych przemyśleń całemu ekonomicznemu środowisku, a rekomendacje dotyczące wyjścia gospodarki z trwającego kryzysu ekonomicznego stanowią istotne wskazówki dla decydentów.
Instytucja przyjazna przedsiębiorcom – nagroda w wysokości 25 tys. złotych – Klub Jagielloński
Klub propaguje ideę „podmiotowości gospodarczej Polski” po to, aby Polska była czymś znacznie ważniejszym, niż bycie jedynie „montownią Europy”. Publikacje Klubu Jagiellońskiego cechują się wyważonym charakterem, w ramach którego przedsiębiorczość jest wartością godną pielęgnowania.
Podczas wystąpienia otwierającego uroczystość Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak powiedział: Od 10 lat jako ZPP walczymy o zdrowy rozsądek i wolność gospodarczą. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o aktywność merytoryczną i opiniotwórczość, dzięki czemu udało się nam przekonać rządzących do kilku korzystnych rozwiązań i zastopować niektóre z tych, które byłyby dla przedsiębiorców bolesne. Naszym celem jest uczynienie Polski krajem z najlepszymi warunkami do prowadzenia działalności gospodarczej oraz najlepszym systemem podatkowym w Europie.
NAGRODY GOSPODARCZE ZPP NA 10 LAT ZWIĄZKU
Jednocześnie przy okazji Gali wręczone zostały Nagrody Gospodarcze ZPP honorujące wiodących uczestników życia gospodarczego w Polsce. Nagrody wręczono w kategoriach:
- najlepszy inwestor: Toyota Motor Company Limited Sp z o.o. – znaczące i stale rosnące inwestycje w elektromobilność.
- najlepszy eksporter: Polska Federacja Producentów Żywności – reprezentant polskiej branży spożywczej stanowiącej jedną z głównych gałęzi polskiego eksportu,
- najbardziej dynamiczna firma: Green Holding Sp z.o.o. – transformacja z niewielkiej, rodzinnej firmy w przedsiębiorstwo działające na kilku rynkach europejskich,
- najbardziej efektywna firma: Supra Brokers S.A. – lider wzrostu na konkurencyjnym rynku usług ubezpieczeniowych,
- najbardziej innowacyjna firma: Allegro.pl Sp. z o.o. – lider polskiego e-handlu stale wdrażający innowacyjne rozwiązania technologiczne,
- najlepszy pracodawca: Samsung Electronics Sp z o.o. – coroczny lider rankingów najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce,
- firma wyróżniająca się działalnością charytatywną: McDonald’s Polska Sp z o. o. – fundator przyszpitalnych domów rodzinnych i pokojów rodzinnych w szpitalach,
- firma wyróżniająca się społeczną odpowiedzialnością biznesu: Provident Polska S.A. – spółka od ponad 20 lata prowadzi szerokie działania z zakresu wolontariatu pracowniczego i edukacji finansowej.
Wręczono także nagrodę specjalną za działalność w czasie pandemii Covid-19. Nagrodę tą otrzymała firma Alab Laboratoria Sp z o.o.
Laureaci wcześniejszych edycji
Rok 2011
DZIENNIKARZ – Tomasz Wróblewski
INSTYTUCJA – Prezydent Miasta Chełm, Agata Fisz
POLITYK – Jolanta Fedak
EKONOMISTA – Krzysztof Dzierżawski
Rok 2012
DZIENNIKARZ – Paweł Blajer
INSTYTUCJA – Forum Obywatelskiego Rozwoju
POLITYK – Michał Jaros
EKONOMISTA – Mateusz Machaj
Rok 2013
DZIENNIKARZ – Bartosz Marczuk
INSTYTUCJA – Fundacja Republikańska
POLITYK – Jarosław Gowin
EKONOMISTA – Prof. Witold Kwaśnicki
Rok 2014
DZIENNIKARZ – Piotr Aleksandrowicz
INSTYTUCJA – Stowarzyszenie Koliber
POLITYK – Jacek Męcina
EKONOMISTA – Paweł Dobrowolski